ЕС предлага забрана на риболова с плаващи мрежи заради защитени видове животни
ЕС предлага забрана на риболова с плаващи мрежи заради защитени видове животни
ЕС обяви, че планира да наложи пълна забрана на риболова с плаващи мрежи в европейски води заради заплахата, която той представлява за защитени видове.
Плаващата мрежа е вид риболовна мрежа, която плава близо до повърхността на водата и е насочена към видовете риба, които плуват в горната част на водната колона.
Въпреки това има опасност защитени видове като костенурки и някои видове морски птици и бозайници да попаднат в тези мрежи.
Вече са в сила известни ограничения: тези мрежи не могат да се използват за улов на някои далекомигриращи видове като риба тон и риба меч, а големите плаващи мрежи — с дължина над 2,5 км — са изцяло забранени.
Въпреки това остават опасения във връзка с последиците от използването им върху защитени видове. Продължават да постъпват съобщения, че рибари използват плаващи мрежи незаконно или се възползват от пропуски в разпоредбите.
В резултат на това ЕС предложи пълна забрана на плаващите мрежи от 1 януари 2015 г.
За да се подпомогне прилагането на правилата, ще бъде забранено и наличието на плаващи мрежи на борда на риболовни лодки в Европа, а определението за плаваща мрежа бе уточнено.
Неспазване на правилата
Фактът, че риболовът с плаващи мрежи се извършва в обширно пространство и че много от участващите в него лодки са малки, затруднява прилагането на действащите разпоредби. Това означава, че Европа не спазва международното си задължение да ограничи използването на тези мрежи.
Целта на ЕС е да сведе до минимум ефектът от този вид риболов върху морските екосистеми. Очаква се пълната забрана на плаващите мрежи да улесни прилагането на правилата. Такава забрана вече е в сила в Балтийско море.
Последици за рибарите
Риболов с плаващи мрежи се извършва в няколко страни от ЕС, включително Португалия, Словения и Обединеното кралство. Въпреки това използването им има сезонен характер — често плаващите мрежи се използват само по няколко месеца в годината, а някои рибари ги използват само няколко седмици годишно.
Поради тази причина лодките, които използват такива мрежи, са лицензирани също така да използват и друго оборудване, което означава, че могат да продължат да работят и в случай на забрана.
Съобщение за медиите — Европейската комисия предлага пълна забрана на риболова с плаващи мрежи
Въпроси и отговори — Забрана на плаващите мрежи в ЕС